Найзнаменитіше і найвідвідуваніше місто Чорногорії, об'єкт всесвітньої спадщини ЮНЕСКО і найкраще місто 2016 року за версією Lonely Planet. Його зовнішній вигляд визначає чотири століття венеціанського періоду.
Моя основна порада перед поїздкою в Котор — просто загубіться в ньому, поробдіть по вуличках-лабіринтах. Такого місця більше нема у всьому в світі!
Которский залив: Экскурсия по Бока-Которской бухте
Підйом на Фортецю святого Іоанна (Джованні)
Перед Старим містом у кріпосної стіни знаходиться Ринок. Хоча і туристичне, але дуже колоритне місце. Пам’ятка № 1 і головне завдання подорожі в Котор — піднятися до Фортеці Святого Іоанна (Джованні).
Взимку підйом на Которську фортецю безкоштовний, в сезон € 8 (станом на липень 2020 р).
Піднятися до фортеці можна через два офіційних входи. Перший у північній частині міста, другий починається навпроти Салатної площі. Але краще з бічної стежки від водоканалу. Вона починається в ущелині біля річки Шкурда.
Ця стежка стежка врятує тебе від нескінченних сходинок, а зверху в стіні подарує безкоштовний лаз в фортецю. Так буде фізично простіше, і зекономиш € 8. А спуститися вже можна за офіційним маршрутом. На виході квитки не перевіряють. Принаймні так було на момент публікації.
У період з липня по серпень краще підніматися або рано вранці, або ближче до заходу. Вдень в спеку це катування. Обов’язково захопи з собою воду. По дорозі місцеві заповзяті хлопці продають її, але по «золотій» ціні. У дощ підніматися реальний екстрим — камені досить слизькі.
Що подивитись в Которі?
Старе місто Kotor збереглося в первозданному вигляді, виділяється безліччю стильно оформлених середньовічних воріт, палаців і сходів.
Найбільшими і найбільш вражаючими залишаються міські бастіони. Міські кріпосні стіни безперервно будувалися і перебудовувалися з IX по XIX століття. Їх довжина становить 4,5 кілометра, висота — 20, а товщина — 16 метрів. На вершині пагорба на висоті 260 метрів розатшована фортеця «Св. Іоанна «(bastione di San Giovanni).
У бастіонів є троє воріт, всі дороги від яких приведуть до найвідомішого спорудження Котора — собору Святого Трифона XII століття.
Морські ворота (Vraya Mora) — головні ворота міста. Датуються XVI століттям. Складені з масивних кам’яних блоків. Праву сторону товщі стіни воріт прикрашає барельєф Мадонни з Христом, з боків від якої стоять Святі Трифон і Бернард.
Річкові ворота (Північні - Vrata od Škurde) — побудовані в пам’ять про перемогу Котора над турецьким адміралом Хайруддинов Барбароссою в 1539. Напис над воротами свідчить, що Барбаросса осадив місто, маючи 70 кораблів і 30 000 солдатів, але не зміг захопити його.
Ворота Гурдіча або Південні ворота (Gurdić Bastion) — відокремлені від дороги підйомним мостом над горловиною печери. У дощові дні прісна вода виривається з печери назовні і відтісняє морську воду від стін. У літні дні річковий потік зникає в печері і морська вода знову підступає до воріт.
Kampana Tower — велика напівкругла вежа в північно-західній частині бастіону, з вершини якої гарний вид на гори і бухту.
Відразу при вході через Морські ворота, відкриваться дуже гарна Збройна площа (Square of the Arms) — головна площа Котора. Навіть після багатьох землетрусів і перебудов будинків, вона і сьогодні зберігає велич венеціанської епохи.
На ній знаходиться висока Годинна вежа з великими годинами. Дата споруди цієї пам’ятки — 1602 рік!
Поруч з годинниковою вежею знаходиться Стовп Ганьби (Torrisi torturae). Тут оголошували вироки, до нього прив’язували злочинців, щоб всі могли на власні очі побачити цих людей і дізнатися про злочини.
На Зборойній площі уздовж всієї західній частині фортечної стіни розташувався Княжий палац — офіційна резиденція венеціанського намісника або «провідура». Хоча він не відрізняється архітектурними шедеврами, вважається одним з найважливіших пам’ятників епохи Відродження Бока-Которської бухти.
Навпроти Часовий вежі знаходиться Вежа міської варти. Вона примикає до князівського палацу.
У найвіддаленішій північно-західній частині площі розкинувся Наполеонівський театр — пам’ять про французький етапі розвитку Котора. Сьогодні тут знаходиться готель.
У північно-східному куті Збройної площі знаходиться Арсенал. Саме він дав назву для головної площі Старого Котора.
У центрі Котора, на площі Греца, стоїть одна з найважливіших пам’яток — церква Святого Луки (Crkva sv. Luke). Це один з небагатьох в світі діючих храмів з двома вівтарями. Важлива і незвичайна особливість храму, — підлоги, споруджені з надгробків. Через нестачу місця, цвинтар перенесли з центру міста на додаткову площу, а під могильними плитами церкви поховали сотні людей.
Мабуть головний пам’ятник Котора і Чорногорії й яскравий зразок романської архітектури — Собор Святого Трифона (Katedrala Svetog Trifuna). Це один з двох кафедральних католицьких соборів у православній Чорногорії. Мощі св. Трифона — покровителя которських городян і моряків, тут зберігаються й донині. В результаті землетрусів дзвіниці були практично повністю зруйновані і відновлені пізніше заново. Але через брак коштів, верхівки веж вийшли різні. Плюс в ході частих реконструкцій собор ввібрав в себе риси і ренесансу і бароко. До речі, кафедральний собор зображений на міському гербі.
У Палаці Гргуріна знаходиться Морський музей Чорногорії. Експозиція музею розповідає про розвиток мореплавання в Боко-Которської бухті протягом усієї її історії. Тут і портрети мореплавців, і моделі кораблів, і предмети інтер'єру з капітанських будинків, і колекція трофейної зброї, захопленого в морських битвах, старовинні карти Адріатичного моря і герби знатних капітанських родів.
Музей котів (Cats Museum) порадує вінтажними роботами, листівками і сувенірами, присвяченими котиків.
У самому центрі старого кварталу Котора, навпроти музею котиків, зберігся Готичний однонефний храм Святого Михайла XIV — XV століть. Зараз тут розташований музей-лапідарій (виставка каменів і мінералів із зразками старовинної писемності).
Обов’язково побувай на салатній площі (Pjaca od salate). Як і весь Котор, вона дуже атмосферна. Найцінніша будівля на площі - це Палац Вракіенов архітектури пізнього бароко з оригінальним оформленням не тільки зовні, але і всередині. Абсолютно безкоштовно можна піднятися на один з трьох бастіонів і прогулятися по стіні навколо Котора.
Церква Святої Марії (Church of St. Mary Collegiate) — одна з найвідоміших визначних пам’яток міста, побудована в XIII столітті на місці старого кафедрального собору. Церква відігравала значну роль в житті Котора в XIII-XIV століттях, а пізніше стала місцем зберігання мощей шанованого Которського святого «Блаженної Осанна».
Палац Бескуча (Palata Beskuca). Найдивовижніше, привабливе і цінне тут — портал в готичному стилі (XV століття), що представляє собою фамільний герб родини БИЗАНТ. Як потрапив цей портал з гербом родини БИЗАНТ в палац Бескуча — невідомо.
Церква Святого Миколая (Црква светогого Николе). Відносно нова церква 1902 -1909 років в псевдовізантійському стилі, яка відмінно гармонує зі старим містом. Зараз це найбільша православна церква в Которі.
Палац Піма (Pima Palace). Незвичайна і красива будівля на Борошняний площі, її було побудовано одночасно з елементами ренесансу і бароко. Такий змішаний стиль перетворив палац на справжню прикрасу міста.
Палац Драго (Palace of Drago Family). Зверніть увагу на оформлення вікон і прохід під палацом.
Котор вражає чистотою і доглянутістю. Не знаю правда, чи ні, але кажуть вулиці миють милом двічі в день. Традиція підтримувати чистоту тягнеться ще з часів боротьби з чумою
Гастротуризм в Чорногорії: детальна інструкція + список ресторанів з неймовірними видами
Сплатити 20 грнЯ створила для вас детальну інструкцію про те, що і де їсти в Чорногорії. Бонус — список ресторанів з неймовірними оглядовими майданчиками. Вартість інструкції 20 грн, якщо раптом вона не прийшла вам одразу після оплати, пишіть мені в інстаграм @stacy_summers
Де зупинитись в Которі?
Booking.comДавайте трішки економити разом!
- letyshops — Ти теж можеш купувати онлайн в 2425 магазинах з кешбеком. А потім виводити гроші на банківську карту або рахунок мобільного телефону
- Airbnb — це найкращий сайт для бронювання житла. Завжди користуємося ним, якщо подорожуємо сім'єю. За моїм посиланням ви отримуєте знижку $ 56 на перше бронювання. Непогано?
Monobank — спробуйте зручний мобільний банк для громадян України. При реєстрації за моїм посиланням отримуєте на рахунок карти 50 грн. Легко знімати готівку, розвинена система кешбек, хороша служба підтримки. Реєструватися краще з телефону.
Payoneer — знімайте кошти в банкоматах по всьому світу або робіть покупки онлайн і в магазинах. Якщо зареєструєтесь по моїй посиланням, отримаєте $ 25 на рахунок. - Квитки на автобус, потяг, літак https://www.omio.com/ — промокод на 10 євро — zelenn4v8d6x